Роботизираните уреди за почистване на прозорци. Като всяко устройство, роботите като уред за почистване на прозорци имат недостатъци. Ето кои са:
Роботизираните уреди за почистване на прозорци. Цена
Купуването на робот ще струва повече от ръчното почистване. Въпреки това на пазара има разнообразие от модели, включително и от бюджетния сегмент. Преди да закупите уреда за почистване на прозирец , трябва да сравните цените за различните модели и да прецените доколко такава покупка е оправдана за вас. Като алтернатива можете да закупите специални инструменти за почистване на прозорци, като чистачка с телескопична дръжка.
Роботът не почиства самостоятелно.
Въпреки автоматизацията на процеса, пералнята-робот не винаги спестява време. Все пак ще трябва да наблюдавате работата му, да сменяте парцали, да добавяте препарат и да се уверите, че не пада. Можете да спестите време, ако комбинирате почистването на прозорци с други дейности по почистване. Например, докато роботът почиства прозорците в спалнята, можете да почистите хола, като периодично наблюдавате Вашия уред за почистване на прозорци.
Проблеми с нестандартни прозорци. Повечето роботизирани почистващи препарати са предназначени за стандартни правоъгълни прозорци. Те не се справят добре с прозорци със сложни форми, например сводести или триъгълни. Някои модели се доставят с дистанционно управление, което ви позволява ръчно да управлявате робота. Но това отново изисква вашето време и внимание.
Шум. Уредът за почистване на прозорци със сигурност не е най-шумното устройство, но шумът, който издава по време на работа, може да бъде неудобен. Обемът на робота може да се сравни с работещ сешоар. Ако имате ниска толерантност към шум, може да помислите внимателно, преди да закупите робот-чистач.
Други неща, с които има да свикнете при този уред за почистване на прозорци. Роботът се справя добре с леки петна: прах, петна от дъжд, пръстови отпечатъци. Но с по-трудни петна, например от птичи изпражнения или засъхнали капки боя, му е трудно. Освен това, когато са силно замърсени, парцалите на робота бързо се замърсяват и той започва да размазва мръсотия по стъклото. В този случай трябва често да спирате робота и да сменяте парцалите, което отново отнема време.
Ако роботът се сблъска с обемно замърсяване, например залепнал лист, мощността му на засмукване може да не е достатъчна и той просто ще падне. Затова първо ще трябва да почистите прозорците от големи замърсители. Повечето почистващи роботи имат кръгли почистващи глави, които не достигат добре до ъглите на прозорците. В резултат на това в ъглите остават мръсни петна, които трябва да се измият ръчно.
Преди да закупите Вашия уред за почистване на прозорци, не забравяйте да оцените Вашите нужди и възможности, както и да проучите характеристиките и прегледите на различните модели.