Как е устроен дрегерът за проверка на алкохол?
Как е устроен дрегерът за проверка на алкохол? Шофьорите се тестват първоначално за наличие на алкохол край пътя със скрининг устройство. Ако това доведе до положителен тест, в полицейското управление се извършва доказателствен тест с издишване. Шофьорите могат да бъдат спрени и да бъдат изискани от полицията да направят тест за алкохол с дрегер на мястото на пътнотранспортно произшествие. Ако полицейски служител подозира, че шофьор може да шофира под въздействието на алкохол или ако шофьор извърши нарушение на движението.
Дрегерите са устройства с размерите на старомодни мобилни телефони. Водачът духа в мундщук за еднократна употреба за всеки тест. Целият процес отнема около минута, докато устройството запише резултата. Устройствата за скрининг предлагат четири категории резултати: „нула“, „преминаване“, „предупреждение“ и „неуспех“.
Калибриране на дрегер
Проба от околния въздух се тества като празна проверка. Това е последвано от контролна проба от стандарт въздух/етанол. Това проверява калибрирането на устройството. Концентрацията на алкохол в стандартната проба е 35 μg/100 ml въздух, което е британското ограничение за шофиране в нетрезво състояние. След това се вземат две проби от издишания въздух от шофьора и се тестват, като всяка се отделя от проба въздух. Тестът завършва с окончателна въздушна и стандартна проверка.
Ако резултатите от двете действителни проби се различават с 15% или повече от по-ниското показание или 5 μg, което от двете е по-голямото, устройството записва съобщение за грешка. След това шофьорът трябва да предостави проба от кръв или урина за лабораторен анализ. Ако по-ниският от двата резултата е между 40 μg и 50 μg/100 ml дъх, водачът има право да поиска кръвна проба. Ако по-ниският резултат е по-голям от 50 μg/100 ml дъх, водачът се преследва.
Устройство на дрегера
Дрегерите, използвани за доказателствен тест за дишане, използват или горивна клетка (както при скрининг устройствата), или инфрачервена клетка. Инфрачервена клетка насочва инфрачервена енергия през пробата и всяка непогълната енергия от другата страна се открива. Колкото по-висока е концентрацията на етанол, толкова по-голяма е инфрачервената абсорбция (почти по същия начин, по който стъклата на слънчеви очила абсорбират видимата светлина, алкохолът абсорбира инфрачервената светлина).
Точността зависи от това, че пробата от дишането е въздух от белите дробове (алвеоларен въздух). Докато водачът издишва, устройството непрекъснато следи издишания въздух с помощта на инфрачервена клетка. Концентрацията на етанол се покачва с продължаване на издишването и когато нивото на етанол се стабилизира, пробата от издишания въздух се анализира. Това гарантира точни показания за алкохол и означава, че обемът въздух, който всеки човек трябва да издуха, ще зависи от това колко големи са дробовете му.