Иконографска символика

Иконографска символика

Иконографска символика

„Дори и да е видял даден светец приживе, иконописецът не го рисува материалистично или естествено, а по духовен начин, озарен от божествена благодат“, пише известният съвременен иконописец Фотий Контоглу.

Традиционни средства

Иконописецът използва няколко традиционни средства, за да изобрази осветеното човечество на светиите. Техните лица и части на тялото са стилизирани, ръцете им са изразително държани в различни жестове на благословия. Дори геометричните гънки на дрехите им говорят за райски ред и баланс. Ореолите около главите им са нарисувани в ясно очертан кръг. Това означава тяхната светост и привлича вниманието ни към лицата им.

Свързващи елементи между иконата и живота на изобразения светец

Иконографска символика. Често иконата на светец съдържа някои важни препратки към техния живот или думи. Свети Христофор хваща тоягата си, която чудотворно разцъфна като палма. Точно както Детето Исус предсказал, че ще стане в деня след явлението Му на светеца. Света Тереза ​​от Лизийо каза, че след смъртта си тя ще „пусне дъжд от рози“, имайки предвид благодатите и небесните дарове, които ще даде, и те са представени в нейната икона с грозд от розови рози. Мъченици като Света Цецилия и Света Варвара държат кръст. Това означава, че следват Христос до смърт, както намираме и в иконите на монаси и монахини като Свети Бенедикт и Света Роза от Лима, които са претърпели „зеленото мъченичество” на монашеския живот.

В много икони светиите държат свитък. Той цитира техните собствени думи (като Свети Патрик, чийто свитък цитира думите му за Троицата от неговата известна Лорика) или цитат от писанията. Той подчертава някои изключителни черти от техния живот и борба, както в манастира Изобразяването на иконата на Света Моника, чийто успешен молитвен труд за обръщането на нейния син свети Августин, е обобщен в цитата от Псалмите: „В скръбта си призовах към Господа и Той ме чу“. Други светци, като Свети Франциск дьо Салес и Свети Йоан Кръстител дьо Ла Сал, държат копия на собствените си духовни писания.

Как иконописецът знае как да изобрази определен светец

 Явленията на стотици светци са описани в различни наръчници на иконописците. Фигури като Свети Николай и Свети Василий са изобразявани в стотици икони през вековете. Християнин от Гърция или Русия веднага би разпознал изображенията на тези и други светци в манастирските икони. Въпреки че може да не могат да прочетат английския текст, който ги идентифицира.

Някои икони са създадени с помощта на съвременни описания или картини, направени по време или малко след живота на самия светец. Например нашите икони на Свети Франциск и Свети Томас Мор. И с помощта на фотографията вече има действителни снимки на светиите, към които иконописецът може да се позовава, както направи нашият иконописец, когато рисува иконите на Света Тереза ​​от Лизио и Свети Пий X.

Свети Василий Велики пише: „Това, което евангелската книга обяснява с думите, иконописецът показва чрез своите творби“. За да научите как се създава икона, посетете друга страница на този сайт, Как се рисуват иконите?

Иконографска символика
Към началото